Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
 

                                                CEDRIK Z DOBŘICHOVA

Filmy

Little Big Soldier :-) Malý velký válečník, v originále Malý generál a velký voják (nějak tak:-)

 

 

 

 
Tenhle film je hodně speciální, velice hezký a moudrý zároveň, ač je z pera a dílny Jackieho Chana a Jackie většinou soustředí své síly na bžundu, legraci a srandu jak pro děti, tak pro celou rodinu :-)

Nenechte se ale mýlit, pokud jste nabyli dojmu, že Jackie Chanů točí hloupé filmy, kdepak, on je prostě skvělý, miluje děti a rád lidem zlepšuje náladu, proto točí komedie a takové nenáročné filmy, jak je známe...Agent beze jména, Agent z HongKongu, Chůva v akci...prostě akce, sranda, kaskadérské kousky a jeho roztomilá maličkost :-)

No a jeho roztomilá maličkost je ve skutečnosti ohromná a veliká duše, neuvěřitelným způsobem angažovaná v pomoci lidem a dětem, od Unicefu až po jeho vlastní nadace...Láska, mír, přátelství a pomoc potřebným, to jsou hodnoty, které Jackie vozí a šíří po světě:-) A kdo ho zná, toho vůbec nepřekvapí film Little big soldier, tedy jeho myšlenka :-)

Tenhle film patří mezi jeho novější, tuším že je z roku 2011 a dostal mě hnedcool

Začíná na bitevním poli, všude jsou mrtvoli a hle, najednou se jedna probere, je to náš hlavní hrdina Jackie - Jackie ho hraje, ale já si nepamatuju jméno, pro mě to je prostě Jackie :-) ... No a Jackie se tam porozhlídne, po té hromadě mrtvol a jelikož je při síle - nezraněn, jen dělal mrtvého - zajme nepřátelského generála :-D Není to žádný troškař :-D Mladý generál - dědic trůnu své země se probere z mrákot a vidí, že ho jeho věznitel veze na voze a vesele si zpívá písničku o tom, že bude mít políčko s rýží a hrozně se raduje, že si určitě vyslouží u svého císaře nějaké penízky a hlavně svobodu od vojenské služby :-)

A tak začíná jejich putování...co vám budu povídat, film není tak jednoduchý a po mladém generálovi jdou padouši, tím pádem i po Jackiem. Ti dva se nakonec stanou přáteli a ve filmu zazní jednoduchá a krásná myšlenka míru a štěstí v obyčejném lidském radování se z obyčejného lidského života, bytí bez vojenských poct a slavných vítězství.

Tadadadáááá, moje postřehy:

 • Malý voják je filmu Jackie, je to starší pěšák, který proplouvá jednou bitvou za druhou, nebojuje, na začátku každé lehne a dělá mrtvého....Kdežto generál je veliký bojovník, bez bázně a hany...Takový dojem můžeme mít na začátku filmu...Jaký budete mít z těch dvou dojem po tom, co se dozvíte, že Jackie chce jen obyčejný život, malé políčko, kravku a mír, mír, mír, nenásilí a raději, než aby se napil posledních zásob vody, zaleje jí malou rostlinku v suché hlíně. Kdežto generál chce slavná vítězství, spoustu mrtvol, slávu, vítězné korouhve, dobýt celý svět a podpobit si každého mečem, po smrti chce být pohřben v ohromné hrobce s tisíci otroky.... Kdo je pak ten malý a kdo je pak ten velký?!...

 

 • Ti dva jsou tak odlišní a přesto se stanou přáteli, na konci samozřejmě Jackie generála pustí a ten splní svůj slib, 10 let bez válek s jeho zemí...Přeci jenom měl ten malý voják na toho nabubřelce dobrý vliv - nic není nemožné:-)

 

 • Všimněte si že Jackie dělá sice mrtvého, aby přežil válku, ale ve skutečnosti to není žádný zbabělec. V průběhu filmu nám prozradí, že slíbil svému otci, že přežije a že jeho rod tedy bude moci pokračovat. To je v čínské tradici jedno z 5 druhů štěstí :  zdraví, hojnost, patrnerská láska, děti, pokračování rodu - doufám, že je to spávně :-) Ale pointu chápeme, prostě se chová logicky a pro člověčí bytost úplně normálně, chce jen žít...co je na tom za zbebělost? Chtít žít a nepadnout v nějaké nesmyslné válce, kde už snad i obě strany zapomněly, proč vlastně bojují?

 

 • Jackie a mladý generál se střetnou se svými pronásledovateli...všimněte si, že je to jeho vlastní bratr a jeho rádce, kdo je jim v patách...a opět, jak záleží jen na úhlu pohledu...Bratra bychom mohli vnímat jako toho zloducha, ale ti dva se dají do řeči a nakonec se dozvídáme, že to byl právě generálův bratr ("zloduch"), kdo naléhal na otce (císaře), aby ten válečný nesmysl ukončil a kdo chtěl mír...A že to byl právě náš generál (druhý hlavní hrdina), který chtěl bojovat a prolévat další moře krve...Jak není nic černobílé, co ? :-)

Film je prostě hrozně pěkný, skvělé scény, výborné postavy a dokonalý kontrast mezi dvěma světy...Myšlenka míru a nenásilí, naděje, hlouposti a nesmysnosti válek.... A jak to dopadne !!!! Jak ten film skončí... to jsem si poplakala... ale to už vám neprozradím...:-)

Little big soldier je prostě skvělý filmsmiley Jackie Chan forever heart


Medvědí bratři - The Brother Bear - srdeční záležitostheart

Už  je to pár let, možná ale jen rok, co jsem tenhle film, přesněji animovanou pohádku od Dineyho, viděla poprvé. Vím přesně, že to bylo na Youtube a že v té době tam celý film uložený nebyl, já ho tedy ulovila po částech a sledovala ho rozkouskovaný J A přesto mě  dostal….

 

 

 Všichni moji kamarádi mi říkají, že jsem blázen, dále to rozvinou slovy, že je to v pořádku, nebo se už nevyjádří a místo vysvětlení se začnou smát…To je od nich hezké, taková upřímnost se cení :-D Já se za to nestydim a veřejně to na sebe stejně vykecám, že mám ráda přírodu, zvířata a že raději, než na hudební festival půjdu sama (rozumějte, se psemJ ) do lesa. A tak si ze mě také dělají legraci, ať nechám ty stromy, ať nechám ty jeleny…ano Duší, teď mluvim na TEBE!!! :-D (ale já je přitom nikdy nepotkala, ty jeleny, myslím… stromů v lese potkávám docela dost a častoJ).

 A právě proto, mě Medvědí bratři tak dostali. Ta pohádka, spíše ale film pro všechny generace, se totiž odehrává v pozdním létě doby ledovéJ Na severoamerickém kontinentu, všude jsou stromy, losi – teď se mi budou kamarádi zase smát…Takže znovu: Všude jsou hory, lesy, zvířata, řeky, vodopády, louky, civilizace nula nula nic, modré nebe a do toho hlavní lidští hrdinové, první a původní obyvatelé Severní Ameriky. Vše na vás zapůsobí jako celek, vše je propojeno a člověk žije v harmonii se zemí, po které chodí, no krása!

 Film začíná jako vyprávění před táborovým ohněm, jako retrospektiva…Na začátku vám vypravěč vysvětlí, že příběh se odehrál v dobách, kdy bylo všude spoustu magie a kouzel, která dokázala přeměnit zimu v jaro a z malého udělat velké... Prostě se někdo může dojmout už na začátku, že se mluví o zázraku stvoření, přírodě a koloběhu života.

 Co je důležité je i to, že se hned v úvodu seznámíte se třemi bratry (nejstarší Sitka, prostřední Denai a mladý Kenai), každý je jiný a přestože se pošťuchují a dohadují, cítíte lásku mezi nimi. I starou šamanku si musíte zamilovat! Do toho ty hory, scenerie, jízda na mamutovi a trošku zasvěcení do toho, co se večer chystá J

 No a co víc, film se záhy zvrtne (trochu boje s velikým, skoro až jeskynním medvědem, sebeobětování se nejstaršího z bratrů, trošku emocí)…No a z nejmladšího brášky Kenaie se stane rázem medvěd! Ano, to jsou ta kouzlaJ Ale nepřeměnil ho Velký Duch, ale jeho vlastní zesnulý bratr Sitka, proč? Aby Kenai pochopil význam svého totemu, aby pochopil význam a váhu života a sílu lásky, aby se tak  mohl stát mužem!  A na konci filmu, který někteří z vás moc neuvidí, jak moc budou dojetím plakat…se tak stane. Vše  se tedy točí kolem slova Láska, a proto tento film neublíží ani dětem, ani dospělým, prostě je krásný a svým poselstvím aktuální.

 A co je ještě zajímavé ohledně toho filmu? Když budete chtít, všimnete si hned na začátku, že příběh nám sděluje toto:

 • Že příroda je živá, duši mají i stromy…možná si všimnete, že se na scéně objeví hlavní hrdinové a za nimi v pozadí strom s obličejem J
 • Další věc je i to, že každý má na světě svůj úkol, svoji roli na Zemi. V prostředí nativních severoamerických etnik jsou to totemová zvířata, která napovědí svému nositeli, co je jeho rolí a jsou mu průvodci. Každý je jiný, nemůžete lidi srovnávat, když každý má jinou úlohu, proto má i každý jiný totem. Kdyby všichni byli orlem, nebo pumou, svět by asi nebyl v harmonii, prostě každý má jinou věc na práci. A náš hlavní hrdina Kenai má za totem medvěda. To byste nečekali, co ?! J
 • Důležitou roli ve filmu hraje medvědí co-star, malý Koda, který se zatoulal od mámy. A protože ji nemůže najít, rozhodl se, že se vydá sám na lososí tah k řece, tam se s ní jistě potká…Potká, nepotká, hlavně se potká v lesích s Kenaiem, ujdou spolu celou tu cestu a vytvoří se mezi nimi pouto – starší mladší bratr. Kenaovi to hezky nastavuje zrcadlo, proto ho Koda někdy dost irituje :-D A když jejich putování začíná, začne do toho znít píseň s textem: „…jsem na cestě…“ a cesta je to skutečně k velikému  objevuJ
 • Nic se neděje náhodou! Kdyby Koda nepotkal Kenaie, tedy přesněji naopak, kdyby Kenai nepotkal Kodu, nic by se náš hlavní hrdina nenaučil. Nedošlo by mu, jaké chyby se dopustil v minulosti a jeho lekce by nebyla tak „hustá“.
 • Odpuštění je ve filmu stejně důležité, jako cokoliv jiného. Koda odpustí Kenaiovi jeho čin (ke ktrému se Kenai Kodovi přizná. A má za to všechnu čest, je to pravdomluvný a čestný medvěd-člověkJ). Kdyby mu Koda neodpustil, rozešli by se a celý život by se oba užírali, ale Koda mu odpustí, zachrání mu život a vše pak nabere pěkné obrátky, to uvidíteJ
 • Nic se tedy neděje náhodou a vše je tak, jak má být! Proč?! Protože nad vším, co se během Kenaiovy proměny stane, dohlíží duch jeho oplakaného bratra Sitky. Sitka měl za života orla, coby totemové zvíře. Všimněte si orla, jak krouží na nebi, který nad vším bdí a vše „managuje“…
 • Je jedno, jestli jste veverka, člověk nebo medvěd….Všichni jsme stejní a krásně vám to vysvětlí brácha Denai, když se na konci opět šťastně setkává s Kenaiem v lidské podobě. Řekne mu něco ve smyslu: „Je jedno, jakou podobu si vybereš, jestli budeš medvěd nebo člověk, vždycky budeš můj mladší bratr (a já tě budu milovat)…“  J
 • Smrtí nic nekončí, na konci se všichni mohou ještě obejmout a rozloučit se Sitkou, prostě paráda a to už brečí snad i kámen…

 

 No není to krásný?! Je a je a je…A klidně si myslete, že jsem blázen, když vám tu propaguju dětský film :-D Ale on skutečně za to stojí a jeho hlavní poselství  je prostě boží J Tak J Tak ať se vám Medvědí bratři líbí a určitě ho pusťte doma všem J

 

PS: Nechybí vtipné až groteskní postavičky, které jsou prostě jakoby povinně začleněny do každého animovaného filmu…snad aby bavily děti J Tady to jsou dva losi, kdo naše hrdiny pronásleduje dějem a hádejte co?! Ti dva losi jsou bratři !!! Bratr člověk, bratr medvěd, bratr los… J to je ale politicky nekorektní pohádka, že ?! :-D žádná sestra tam nefiguruje :-D Takže jestli jste feministky, tak na tohle všechno zapomeňte a raději si pusťte ….Třeba…Xenu :-))))

 

 

 
TOPlist